Bran■larřmřz
TAEKWON-DO
KARATE-DO
KICKBOKS
BOKS
WUSHU KUNG FU
CAPOEIRA
AIKIDO
BODY BUILDING
AEROBIK-STEP
  Bilgi Servisleri
TŘrkiye Teakwondo Federasyonu
TŘrkiye Karete Federasyonu
Genšlik ve Spor Genel MŘdŘrlŘ­Ř
TŘrkiye Boks Federasyonu
TŘrkiye Kickboks Federasyonu
T.C. Kimlik No Sorgulama
Ţstanbul BŘyŘk■ehir Belediyesi
E-devlet
  Makaleler
Taekwondoda kemer sistemi
Taekwondonun de
Taekwondonun Ruhu
Taekwondoda Zamanlama
Taekwondonun bir bo
Y
Nefes al
  Sponsor Linkler
Sponsor Linkler
Zeytinburnu Belediyesi
Radyo Z
 
Hotel Yřldřz
▄nite 2000 Klima
 
  Duyurular
Deneme
Salonumuzun saunasř ašřlmř■třr.
KulŘp Ba■kanmřzdan Bayram mesajř
 
Antren÷r:

 
Antremanlardan kareler

 

 

Di­er resimleri g÷rmek išin resim galerisini ziyaret ediniz
 
Aikido:

Aikido:

Morihei Ueshiba (1883-1969) taraf─▒ndan geli┼čtirilmi┼č bir Japon sava┼č sanat─▒d─▒r. O''Sensei Ueshiba, yakla┼č─▒k 900 y─▒ll─▒k Daito Ryu Aikijutsu tekniklerini, kendi ayd─▒nlanma yolunda kazand─▒─č─▒ anlay─▒┼č─▒yla yo─čurarak farkl─▒ bir sava┼č sanat─▒ olan bugünkü aikido formunu ortaya koymu┼čtur.

Aikido Japonya''da 20. yy'─▒n ilk yar─▒s─▒nda do─čmu┼č ve geli┼čtirilmi┼čtir. Ueshiba 19.yy sonlar─▒nda küçük bir kasabada do─čmu┼č, çok küçük ya┼člardan itibaren Budoya ilgi duymaya ba┼člam─▒┼čt─▒r.

Budoyu ö─črenmek amac─▒yla tüm ülkeyi kar─▒┼č, kar─▒┼č dola┼čm─▒┼č, devrin en büyük ustalar─▒ ile ili┼čki kurup onlar─▒n ö─črencileri olmu┼čtur.
Sava┼č sanatlar─▒n─▒n tamam─▒n─▒ k─▒sa sürede ö─črenmi┼č ve ustal─▒k mertebesine ula┼čm─▒┼čt─▒r.

Özellikle KITO ve DA─░TO RYU A─░K─░JUTSU sanatlar─▒ ile ülkenin k─▒l─▒ç gelene─čini sürdüren YANGU ailesi ustalar─▒ndan ö─črendi─či KENDO (k─▒l─▒ç sanat─▒ ) son derece ilgisini çekmi┼č ve bu dallarda yo─čunla┼čm─▒┼čt─▒r. Judonun do─ču┼čuna da tan─▒k olmu┼č, geli┼čmesine çok katk─▒da bulunmu┼čtur.

Ancak bu genç adam her Budo dal─▒nda uzmanla┼čmas─▒na ra─čmen sürekli bir eksiklik duygusu içerisindeydi ve bu çal─▒┼čmalardan tatmin olmamaktayd─▒.

Sonunda kendini felsefeye ve daha sonralar─▒ dine verdi ve bir gün gerçe─če, arad─▒─č─▒ noktaya ula┼čt─▒. Sevgi ve uyum, bar─▒┼č ve ┼čefkat-in "yol" u Aikido do─čmu┼čtu. Tamamen yeni olan bu ö─čreti, sava┼člara kar┼č─▒ do─čay─▒ ve yarat─▒c─▒n─▒n tüm varl─▒klar─▒n─▒ korumaya yönelik, do─čayla, evrenle bir bütün olma sanat─▒yd─▒ ve Budo''nun tamam─▒n─▒n üzerinde yer almaktayd─▒
Aikido çok k─▒sa zaman içinde tüm Japonya''da duyuldu ve yayg─▒nla┼čt─▒. ┼×u s─▒ralar Japonya da 1300''e yak─▒n üniversitede ders ve bir spor bran┼č─▒ olarak okutulmaktad─▒r.
1. Dünya sava┼č─▒nda dahi yay─▒lma h─▒z─▒ dü┼čmeyen Aikido, sava┼čtan sonra yak─▒nla┼čan Japonya-ABD ili┼čkileri ile ABD'ye, oradan da Avrupa s─▒çram─▒┼čt─▒r.

Bat─▒da Aikido bar─▒┼čç─▒l ruhu, Oryantal felsefesi ve bitmek tükenmek bilmeyen estetik teknikleri ve do─čal egzersiz yöntemleriyle özellikle entelektüel kesimce ilgi görmü┼č ve hemen hemen tüm Avrupa ve Güney Do─ču Asya ülkelerinde ayn─▒ h─▒zla yay─▒lmaya ba┼člam─▒┼čt─▒r
Boyutlar─▒ sadece dü┼čman─▒ öldürmenin ötesine ula┼čm─▒┼č ve bir çok ö─čeyi kucaklayarak günlük ya┼čama dönü┼čmü┼čtür. Ölüm yollar─▒ndan ya┼čam yollar─▒na do─čru geçi┼č yapm─▒┼čt─▒r.

Geli┼čimi O'' Sensei Morihei Ueshiba''n─▒n -1969- ölümünden etkilenmeksizin sürmü┼č ve sürecektir. Pek çok dünya ülkelerinde 7''den 70''e kad─▒n, erkek ve de çocuklar taraf─▒ndan yap─▒lmaktad─▒r.
 

 
Ders Saatleri:
 
DERS SAATLERŢ
SALI 18:30-20:00
CUMARTESI 19:00-20:30
PAZAR 19:00-20:30
   

 

  ▄ye Giri■i
  Üye Ol Sifremi Unuttum
Kullanıcı Adı:
Şifre:
 

  Ayřn Sporcusu
Taekwondo

Yeni Seçim Yapřlacaktřr

  Ţdeal Kilonuzu Hesaplayřn
Boyunuz: cm
Kilonuz: kg
Ya■řnřz:
Cinsiyet:
 
Ţdeal Kilo kg
Fark kg
 
Ana Sayfa á| Ders Saatleriá| Y÷netim Kuruluá| Ţleti■imá| Sponsorlarřmřzá| Galeri                                                                                                  Copyright ę 1991-2014 Zeytinburihtisas.com