Branşlarımız
TAEKWON-DO
KARATE-DO
KICKBOKS
BOKS
WUSHU KUNG FU
CAPOEIRA
AIKIDO
BODY BUILDING
AEROBIK-STEP
  Bilgi Servisleri
Türkiye Teakwondo Federasyonu
Türkiye Karete Federasyonu
Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü
Türkiye Boks Federasyonu
Türkiye Kickboks Federasyonu
T.C. Kimlik No Sorgulama
İstanbul Büyükşehir Belediyesi
E-devlet
  Makaleler
Taekwondoda kemer sistemi
Taekwondonun de
Taekwondonun Ruhu
Taekwondoda Zamanlama
Taekwondonun bir bo
Y
Nefes al
  Sponsor Linkler
Sponsor Linkler
Zeytinburnu Belediyesi
Radyo Z
 
Hotel Yıldız
Ünite 2000 Klima
 
  Duyurular
Deneme
Salonumuzun saunası açılmıştır.
Kulüp Başkanmızdan Bayram mesajı
 
Antrenör:

Ä°SMET KARABULUT - ABDULLAH ERTEN

Türkiye Boks Federasyonu Antrenörü

 
Antremanlardan kareler

 

 

Diğer resimleri görmek için resim galerisini ziyaret ediniz
 
Boks:

Boks’un tarihi:
    Ä°nsanlar hayatın her döneminde, bazı sorunlarını yumruklarıyla halletmeye çalışmışlardır. Özellikle eski devirlerde buna daha sık rastlanmaktaydı. Uygarlık gelişip  insanlık modernleştikçe yumruklar daha çok ringlerde konuşmaya başladı. Boks tarihi insanlık kadar eskidir. Resimlerle taşlara işlenen ilk belgenin Sümerler' e ait olduğu kabul edilmektedir.
Muhammet Ali ve tarih öncesi olimpiyatların gözdesi olan Melagomas Olimpiyat tarihinin dikkati çeken en önemli kişilikleridir. Antik olimpiyatlar sırasında Melagomas Muhammet Ali'nin teoride yapmaya çalıştığını başarmıştır : Zaferi durmayan yumruklarla elde etmek . Rakiplerine "Vurmak , yaralamak ve yaralanmak cesaret değildir" demiştir Melagomas. Sadece Ali değil diğer boksörler için de strateji aynen Melagomas'ın uyguladığı gibidir. Boks benzeri ilk dövüşlerin tarihi 5000 yıl öncesine Sümerlere kadar gider. Boks'un antik olimpiyatlarla tanışması ise M.Ö 688 yılında olmuştur.

    Ä°lk olimpiyatlarda boksörler ellerini deri parçalarıyla sarmışlardır , böylece yaralanma olasılığını da düşürmüşlerdir. Daha sonraki yıllarda daha sert deri eldivenler kullanılmaya başlanmıştır. Ancak Romalılar bunu da yeterli bulmamışlardır . Romalılar dövüşü biraz daha kanlı hale gelmesini sağlamak için eldivenlere metal eklemeler yapmışlardır. Sonuçta Roma'daki dövüşler diğer birçok olayda olduğu gibi ölümle sonuçlanmaya başlamıştır. Boks tarihinde Melagomas'tan başka Theagenes ve Cleitomachus gibi isimler de vardır. Theagenes Antik olimpiyatlarda üst üste dört kere ( 75 , 76 , 77 ve 78. olimpiyatlar ) alarak adını tarihe yazdırmıştır.

    Cleitomachus da M.Ö 216 yılındaki olimpiyatlarda başarı gösteren ünlü bir boksördür. Boksun bilinen antik tarihi Roma Ä°mparatorluğu'nun yıkılmasıyla sona ermiştir. Boksun yazılı tarihe geri dönüşü 17. yüzyılda Ä°ngiltere'de insanların para için sokak dövüşleri yapmasıyla olmuştur. Bu dövüşlerin tanınan adamı ise James Figg'tir. Figg vuruşları ve dövüş stili ile boksun ilgi çeken yüzlerinden biridir. Boksa 1800'lerin ortalarında yeni kurallar getirilmiştir. Yeni gelen kurallarla savunmasız kalan tarafa vurmak yasaklanmış , boks sırasında eldiven kullanılması zorunlu hale getirilmiştir.

 
Ders Saatleri:
 
DERS SAATLERİ
SALI 21:30-23:00
PERŞEMBE 21:30-23:00
PAZAR 20:30-22:00
   

 

  Üye Girişi
  Üye Ol Sifremi Unuttum
Kullanıcı Adı:
Şifre:
 

  Ayın Sporcusu
Taekwondo

Yeni Seçim Yapılacaktır

  İdeal Kilonuzu Hesaplayın
Boyunuz: cm
Kilonuz: kg
Yaşınız:
Cinsiyet:
 
İdeal Kilo kg
Fark kg
 
Ana Sayfa  | Ders Saatleri | Yönetim Kurulu | İletişim | Sponsorlarımız | Galeri                                                                                                  Copyright © 1991-2014 Zeytinburihtisas.com