Bran■larřmřz
TAEKWON-DO
KARATE-DO
KICKBOKS
BOKS
WUSHU KUNG FU
CAPOEIRA
AIKIDO
BODY BUILDING
AEROBIK-STEP
  Bilgi Servisleri
TŘrkiye Teakwondo Federasyonu
TŘrkiye Karete Federasyonu
Genšlik ve Spor Genel MŘdŘrlŘ­Ř
TŘrkiye Boks Federasyonu
TŘrkiye Kickboks Federasyonu
T.C. Kimlik No Sorgulama
Ţstanbul BŘyŘk■ehir Belediyesi
E-devlet
  Makaleler
Taekwondoda kemer sistemi
Taekwondonun de
Taekwondonun Ruhu
Taekwondoda Zamanlama
Taekwondonun bir bo
Y
Nefes al
  Sponsor Linkler
Sponsor Linkler
Zeytinburnu Belediyesi
Radyo Z
 
Hotel Yřldřz
▄nite 2000 Klima
 
  Duyurular
Deneme
Salonumuzun saunasř ašřlmř■třr.
KulŘp Ba■kanmřzdan Bayram mesajř
 
Antren÷r:

─░BRAH─░M AHMET

Türkiye Kickbox Federasyonu Antrenörü

 
Antremanlardan kareler

 

Di­er resimleri g÷rmek išin resim galerisini ziyaret ediniz
 
Kickboks:

Kick boks’un tarihi :
Kick boks’un çok eskilere dayanan bir tarihi yoktur. Son y─▒llarda geli┼čme göstermi┼č bir sistemdir. dövü┼č bran┼člar─▒ genellikle Uzakdo─ču kökenlidir.70 y─▒llar─▒n ba┼č─▒nda yeni kavramlar ortaya ç─▒kmaya ba┼člam─▒┼č ve bat─▒ dövü┼č sporlar─▒nda olan Uzakdo─ču hegomenyas─▒n─▒ y─▒kmak için alternatifler geli┼čtirmeye ba┼člam─▒┼čt─▒r. Zamanla do─ču ve bat─▒ aras─▒nda bir kombinasyon olu┼čmu┼č ve buna bat─▒ modern spor ilminide katarak bunünki modern Kik boks sistemini kurmu┼čtur.

Bat─▒n─▒n önderli─činde geli┼čen bu sistemi Amerika ve amerikan sinemas─▒ Uzakdo─ču sistemlerine kar┼č─▒ önemli bir rakip olarak alg─▒lam─▒┼č ve tüm medya gücüyle bu yeni sistemi dünyaya tan─▒tm─▒┼čt─▒r. Beyaz perde sayesinde bir anda popüler bir spor bran┼č─▒ haline gelen Kick boks’ta k─▒sa bir sürede federasyonlar kuruldu ve Avrupa,Dünya ┼čampiyonalar─▒ yap─▒ld─▒.

Amatör Kick boks un önde gelen kurulu┼člar─▒ Danimarka’n─▒n Broby kentinde yerle┼čik

─▒nternat─▒onal amatör Kick box─▒ng spor assoc─▒at─▒on (─▒aksa)d─▒r.
En önemli profesyonel kurulu┼člar ise

World k─▒ck box─▒ng asoc─▒at─▒on (wka)
Internat─▒onal sport k─▒ckbox─▒ng assoc─▒at─▒on (─▒ska) d─▒r
. WKA full contack ve low-k─▒ck (üst bald─▒ra tekme) tekniklerini kabul ederken,ISKA bu tekme vuru┼člar─▒n─▒ yasaklad─▒.
Muay thai birli─či ise geleneksel tayland sistemi olan diz vuru┼člu sistemle kendini temsil etmektedir.

Bugünki modern k─▒ckboksta resmi olarak müsabakalar─▒ yap─▒lan üç sistem vard─▒r. bunlar s─▒ras─▒yla ┼čunlard─▒r.

SEMI CONTACT
Bu uygulamada darbe rakibe temas gerçeklestirildigi an durdurulur bu da yaklasik bir santim vuru┼čtur. Yani vuru┼čtan itibaren bir santim sonra vuru┼č durdurulmalidir. Bu sistemde de puan kaybetme vard─▒r. Nokta vuruslu bir müsabaka sistemi olan Semi Contact ad─▒ndan da anlasilacagi gibi Full Contact maçlar─▒ öncesinde kisilerin e─čitimlerini tamamlamasina olanak verir.

FULL CONTACK
Koruyucu malzemesi Full Contact ile ayni olan bu sistemde vuru┼člar tamamen serbesttir. Rakip yere düsünce de vurulabilir. Yani tam anlamiyla serbest dögüstür.Çogunlukla profesyonel maçlar yapilir. Bu maçlar da para ödülü vard─▒r.
Bugün çok degisik türlerde dögüs stili sporcu veya antrenörleri Ful Contact yaptiklarini iddia etmektedirler. Iste bu noktaya gelindi─činde bir kavram karka┼čas─▒ ortaya çikmaktadir.Bilhassa bir çok vurusa izin vererek stiller kendilerini Tam Temasl─▒ diye tanimlamaktadirlar.Ancak burada bir yanlislik vardir. Çünki ilk basta Full Contact olu┼čurken her stilden müsab─▒klar belirlenen ortak kurallarla dögüstüler. Fakat zaman içinde özellikle Full Contact çalismayanlar elendiler.
Diger stillerde çalisanlar "All Style Open" yani "Her Sisteme Açik" turnuvalarla bir çesit Full Contact yapmaya devam ettiler.Zaten basta da bahsedildi─či gibi her stilde (Karate, Taekwonodo, Kung-fu gibi) Full Contact müsabaka yapmak mümkündür. Fakat bu gerçek Full Contact de─čildir.
Serbest Dögüs Sanatlarin daFull Contact'a en yakin spor Tayland Boksu (Muay Thai) dur. Fakat Full Contact kabul edilmez. Bu tür sistemler "Contact" yani "Temasl─▒" olarak adlandirilirlar. Hatta bir çok ülkede bu karisikliga son vermek için Full Contact'a "Amerikan Boksu" denmeye baslanistir. Önceleri belirli asamalardan geçmi┼č ve kendini kanitlamis bulunan Taekwaondo'cu, Kung-fu'cu ve Karateci Full Contact yapabiliyordu. Bugün yine baska stillerde çalisip Full Contact maçlarina katilanlar vardir. Fakat yanlizca Full Contact ögreten okullar her geçen gün yayilmaktadir.

LAYT CONTACT
Tekniklerde kontrol gereklidir. Nokta vurusu esas alinir. Hedefe vardigi an durmas─▒ esasdir. Bu basarildigi zaman puan alinir. Aksi halde yani temas gerçekle┼čirse (rakibin hatasi hariç) puan kaybedilir. Touch Contact maçlar Amerika'da kisilerin Full Contact müsabakalari öncesinde tekniklerini geli┼čtirmesine olanak tan─▒r.

FULL CONTACT'IN TARIHI

Full Contact kelime anlam─▒ olarak Türkçe'ye "Tam Temasl─▒" diye çevrilse de bu içer Full Contact kelime anlam─▒ olarak Türkçe'ye "Tam Temasl─▒" diye çevrilse de bu içerik olarak yanlis bir çevirmedir. Burada kelime olarak de─čil anlam olarak çevirisi yap─▒labilir. Bu da ancak "Serbest Vuru┼člu" olabilir.
Yani iki sporcu karsi karsiya gelip belirli kurallar çerçevesinde vuru┼č gücünü kisitlamadan birbirleri karsisinda nakavt yada puan üstünlü─čü ile ile galip gelmek için mücadele ederler. Tabii ki kurallar─▒n olusturulmasi ve bir tak─▒m koruyucular─▒n kullanilmasi Full Contact'i sokak dögüsünden ayirir.
Full Contact'in tarihine bir göz atacak olursak 1970'li y─▒llardan itibaren tan─▒nmaya ve yay─▒lmaya basladigini görürüz. Bu stilin kurucular─▒ ve önderleri Amerikal─▒ Jhoon Rhee, Aaron Baaks, John Worley, Mike Stone gibi Taekwondo ve Karete ustalaridir. Bruce Lee de Contact müsabakalaritercih ettigi için Full Contact'i destekliyordu.
Bu sahislar ilk Full Contact maçlarini düzenlemeye ve stili tan─▒tmaya basladilar. Tabiki bir çok kurallar getirdiler. Bu kurallar ço─čunlukla degisik dögüs sistemlerini ortak bir noktada bulu┼čturmaya çalismak ve yeni stilin geli┼čmesini sa─člamak içindi. Önceleri oldukça serbest olan maçlar daha sonralar─▒ kurallarla düzenlendi. Bu düzenlemelerden sonra Full Contact çesitli birlik ve federasyonlar taraf─▒ndan tanindi ve bu kurulu┼člar taraf─▒ndan müsabakalar─▒ tertiplenmeye baslandi.
Bu stilin ilk sampiyonlarinin aras─▒nda
Jeff Smith,
Bill Wallece,
Chuck Norris,
Joe Lewis,
Steve Anderson,
Gordon Franks,
Ray McCallum,
Dominique Valera görülür.
Diger ülkelerden bir çok unutulmaz ┼čampiyon çikmistir. Dünya çap─▒nda en ünlü Full Contact dögüscüsü Amerikal─▒ Bill Wallace'tir. 35 yasina kadar dögüse devam eden Bill Wallace,dünyan─▒n en hizli sol bacagina sahip dögüscüsüdür ve "Mr. Super Foot" diye adlandirilmistir.
Kurallar

K─▒ck boks müsabakalar─▒nda müsab─▒klar özel eldiven, ayak koruyucu, kogi ve dislik takarak ringe ç─▒karlar. Müsabakalar─▒n yapildigi yer genellikle boks ringi olup 9x9 ebadindadir.
Bazen de yerden yüksekte özel ölçülerdeki ringlerde müsabakalar yapilir. Müsabakay─▒ bir orta hakem ve iki veya dört yan hakemle birlikte yönetir. Rauntlar 2 veya 3 dakika olur.
Amatör müsabakalar 3 raunddan baslar. Profesyonel müsabakalar ise 5 raund üzerinden yapilir. Ülke, Avrupa ve Dünya sampiyonalari ve unvan maçlar─▒ ise en az 10 raund olarak yapilir.
Müsabakalarda uygulanan el teknikleri normal boks teknikleridir. Ayak teknikleri ise ayakla yapilir. Diz ve kaval kemi─či ile vuru┼člar yasakt─▒r. Maçlarda belirli say─▒da tekme atma zorunlulu─ču vard─▒r. Bu tekmeler yan hakemler taraf─▒ndan sayilir.
Diz, dirsek vuruslari, tutu┼č ve süpürme yasakt─▒r. Avrupa'da yap─▒lan bazi Full Contact müsabakalar─▒nda tutu┼č ve süpürme belirli saltlar dahilinde serbesttir.
Yine Amerika’daki bazi turnuvalarda rakibin ayagi yerden kalktigi an baldirlarina ayak tekni─či uygulanabilir. Bu vuru┼č puan almaz fakat rakibi aldatabilir.
Çe┼čitli ülkelerde bir çok degisik kurulu┼č taraf─▒ndan organize edilen Full Contact maçlar─▒ ile ilgili iki büyük kurulu┼č vard─▒r. Bunlar Professional Karate Association (PKA) World Karate Association (WKA) dir.

 
Ders Saatleri:
 
DERS SAATLERŢ
SALI 20:00-21:30
PER┼×EMBE 20:00-21:30
CUMARTES─░ 20:00-21:30
   

 

  ▄ye Giri■i
  Üye Ol Sifremi Unuttum
Kullanıcı Adı:
Şifre:
 

  Ayřn Sporcusu
Taekwondo

Yeni Seçim Yapřlacaktřr

  Ţdeal Kilonuzu Hesaplayřn
Boyunuz: cm
Kilonuz: kg
Ya■řnřz:
Cinsiyet:
 
Ţdeal Kilo kg
Fark kg
 
Ana Sayfa á| Ders Saatleriá| Y÷netim Kuruluá| Ţleti■imá| Sponsorlarřmřzá| Galeri                                                                                                  Copyright ę 1991-2014 Zeytinburihtisas.com