Bran■larřmřz
TAEKWON-DO
KARATE-DO
KICKBOKS
BOKS
WUSHU KUNG FU
CAPOEIRA
AIKIDO
BODY BUILDING
AEROBIK-STEP
  Bilgi Servisleri
TŘrkiye Teakwondo Federasyonu
TŘrkiye Karete Federasyonu
Genšlik ve Spor Genel MŘdŘrlŘ­Ř
TŘrkiye Boks Federasyonu
TŘrkiye Kickboks Federasyonu
T.C. Kimlik No Sorgulama
Ţstanbul BŘyŘk■ehir Belediyesi
E-devlet
  Makaleler
Taekwondoda kemer sistemi
Taekwondonun de
Taekwondonun Ruhu
Taekwondoda Zamanlama
Taekwondonun bir bo
Y
Nefes al
  Sponsor Linkler
Sponsor Linkler
Zeytinburnu Belediyesi
Radyo Z
 
Hotel Yřldřz
▄nite 2000 Klima
 
  Duyurular
Deneme
Salonumuzun saunasř ašřlmř■třr.
KulŘp Ba■kanmřzdan Bayram mesajř
 
Antren÷r:

 
Antremanlardan kareler

 

 

Di­er resimleri g÷rmek išin resim galerisini ziyaret ediniz
 
Karate-Do:

KARATE-DO

Karate-do, ellerin ve ayaklar─▒n sistemli olarak e─čitimleri sonucunda, beklenmedik sald─▒r─▒lar─▒n savu┼čturulmas─▒nda gerçek bir silah etkisi yaratabilecek güçte olan silahs─▒z savunma ┼čeklidir. Kazanan─▒n ve kaybedenin kim oldu─čuna karar vermek nihai amaç de─čildir. Karate-do karakterin, e─čitim yoluyla geli┼čtirilmesini amaçlayan bir mücadele sanat─▒d─▒r.

Karate-do nihai amac─▒ olarak kazanmay─▒ de─čil çal─▒┼čma ve e─čitim sonucu tecrübe birikimine sahip olarak karakter mükemmeliyetine eri┼čmeyi hedef alan bir savunma sanat─▒d─▒r. Ayn─▒ zamanda güç ve sistematik çal─▒┼čma sayesinde her biri etkili ve güçlü silah haline gelen vücudun her bölümünün tümünü kullanmak suretiyle yap─▒lan, bir nefis müdafaas─▒ ┼čeklidir. Karate tüm vücut hareketlerinin bir muvazeneye eri┼čmesi ve bu yolla vücut hareketlerinin bir bütün halinde olgunluk meydana getirmesini amaçlar.

Karate-do 'nun büyük hocas─▒ Giçhin Funako┼či'nin de defalarca belirtti─či gibi, bu sanat─▒ takip edebilmek için ilk amaç; ulvi ve tevazu sahibi bir ruh geli┼čtirmektir. Ayn─▒ zamanda da, vah┼či bir hayvan─▒ tek bir vuru┼čla durdurabilecek kadar büyük bir güç geli┼čtirilmelidir. Karate-do'nun gerçek bir tatbikçisi olmak ancak ve ancak ki┼činin ruhsal ve fiziksel yan─▒n─▒n mükemmeli─če eri┼čmesiyle mümkündür.

Karate-do bir dövü┼č biçimidir ancak kat─▒lanlara ┼čiddete kar┼č─▒ olma duygusu a┼č─▒lar. Bir yanl─▒┼č anlama ya da eksik ö─čreti sonucu sadece bir dövü┼č tekni─či olarak çal─▒┼č─▒ld─▒─č─▒ zaman karate olmaktan ç─▒kar. Dövü┼čme─či ö─črenmek için karateye ihtiyaç yoktur, sokak dövü┼č teknikleri de bu i┼č için yeterlidir. Bir karateka dövü┼č becerisine mükemmel sahip oldu─ču halde gördü─čü e─čitim ona ┼čiddetten ve dertten kaç─▒nmas─▒n─▒ ö─čretmi┼čtir.

Karate-do geçmi┼č y─▒llardan itibaren bütün dünyada popüler olamaya ba┼člayan bir u─čra┼čt─▒r. Fakat bu popülerli─čin artmas─▒ ile birlikte ne yaz─▒k ki, baz─▒ üzüntü ve pi┼čmanl─▒k verici giri┼čimler ve çabalar da oldu. Bunlardan biri karatenin çin boksuyla kar─▒┼čt─▒r─▒l─▒p iki adam─▒n birbirlerine k─▒yas─▒ya vah┼čice sald─▒rmas─▒ olarak ve ya müsab─▒klar─▒n ayaklar─▒n─▒ da kullanarak bir birleriyle yapt─▒klar─▒ sava┼č olarak, ya da bir adam─▒n eliyle aya─č─▒yla ve ya kafas─▒yla kiremitleri k─▒rmas─▒ olarak görenler vard─▒r. Bunun yan─▒ s─▒ra baz─▒ guruplar karatenin esas amac─▒ olan ahlaki ve ruhsal bak─▒┼člara sahip olan serbest dövü┼če gere─činden fazla önem verilmesi sonucu do─čurur. Gerçek karate-do vücut ve ruhu e─čiterek hasma sayg─▒ duymay─▒ gerektirir, ki bu da yürekten ve tüm enerjiyle ayn─▒ zamanda tevazu ile çal─▒┼č─▒larak elde edilir.

Karatenin dünya üzerindeki popülaritesinden söz açm─▒┼čken karatenin sportif yönünde de─činmek gerekti─čine inan─▒yorum çünkü ülkemizde oldu─ču gibi dünya üzerinde milyonlar─▒ a┼čan sporcu kitlesi mevcut. Spor karatesinde taraflar─▒n yeteneklerini ölçme amac─▒yla müsabakalar yap─▒l─▒r. Fakat müsabakalarda kazanmaya çok önem vermek gibi bir e─čilim vard─▒r ki böyle yapanlar, temel teknikleri çal─▒┼čmay─▒ ihmal ederek ilk f─▒rsatta serbest dövü┼če ba┼člarlar.

Müsabaka kazanmaya çok önem vermek, ki┼čini temel teknikleri kullanmas─▒na ve e─čitimine yard─▒mc─▒ olmayaca─č─▒ gibi ayn─▒ zamanda onlar─▒n orijinal formlar─▒n─▒ da bozar. Ayr─▒ca bu bozulma, ki┼činin güçlü ve etkili bir teknik uygulamas─▒n─▒ da engeller. Müsabaka kazanma iste─či, temel teknikleri ö─črenmedeki ciddiyeti yok edece─činden zararl─▒d─▒r. Ayr─▒ca müsabakalarda vah┼či bir dayan─▒kl─▒l─▒k ve güç gösterisi yapmay─▒ amaçlamak tamamen istenmeyen bir durumdur. Bu oldu─ču zaman, rakibe kar┼č─▒ nazik olma gere─či unutulur ki bu nezaket karatenin her türlü tan─▒m─▒nda yer alan en önemli noktad─▒r.

E─čer karate bir dövü┼č tekni─či olarak çal─▒┼č─▒l─▒rsa bu pi┼čmanl─▒k duymak için bir sebeptir. Temel teknikler uzun y─▒llar─▒n çal─▒┼čmas─▒ sonucunda geli┼čtirilmi┼č ve mükemmelle┼čtirilmi┼čtir. Fakat bu tekniklerin etkili olarak kullan─▒labilmesi için, bu kendini savunma sanat─▒n─▒n ruhsal yan─▒n─▒n iyice anla┼č─▒lmas─▒ ve en bask─▒n rolü oynamas─▒ gerekir. E─čitim denince, hem vücudun, hem de ruhun e─čitimi anla┼č─▒lmal─▒d─▒r
 
 

 
Ders Saatleri:

 

  ▄ye Giri■i
  Üye Ol Sifremi Unuttum
Kullanıcı Adı:
Şifre:
 

  Ayřn Sporcusu
Taekwondo

Yeni Seçim Yapřlacaktřr

  Ţdeal Kilonuzu Hesaplayřn
Boyunuz: cm
Kilonuz: kg
Ya■řnřz:
Cinsiyet:
 
Ţdeal Kilo kg
Fark kg
 
Ana Sayfa á| Ders Saatleriá| Y÷netim Kuruluá| Ţleti■imá| Sponsorlarřmřzá| Galeri                                                                                                  Copyright ę 1991-2014 Zeytinburihtisas.com